Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ačkoli dnes patří mezi nejúspěšnější fotbalové brankáře, jako malý měl Fabien Barthez blíže k jinému sportu – rugby. Už jeho dědeček se vášnivě věnoval hře se šišatým míčem, otec Alain dokonce jednou startoval za národní tým Francie. V baskické části země je dodnes obdivován jako legenda tvrdého sportu, syn však odmala tíhnul k fotbalu.

„Věděli jsme, že Fabien je mimořádně talentovaný. Kdyby si vybral jiný sport, také v něm by se zřejmě dostal do reprezentace,“ tvrdí dnes otec slavného brankáře. Mladý Fabien tehdy fandil St. Etienne, sbíral dresy (jeho oblíbeným byl rudý trikot belgické reprezentace) a chodil do chlapecké školy, kterou z duše nenáviděl. Celá rodina i s matkou Joëlle a starší sestrou Geraldine žila v jihofrancouzském městečku Lavelanet, známém jako jedna ze zastávek Tour de France.

Místní fotbalový klub byl záhy talentovanému gólmanovi těsný. V roce 1990 proto odešel zkusit štěstí do Toulouse, odkud jej v roce 1992 vytáhl slavný Olympique Marseille. Hned v první sezóně mu Barthez dopomohl k zisku domácího titulu a triumfu v Lize mistrů, když ve finále vychytal AC Milán i s van Bastenem v útoku. Radost z úspěšné sezóny však zhatila úplatkářská aféra, po níž byl tehdejší druhý nejbohatší klub planety přeřazen do druhé ligy. Fabien se rozhodl zůstat a v následujícím roce znovu vrátil do revolučního města nejvyšší soutěž.

Díky tomu se o něj začaly zajímat další kluby. Netrvalo dlouho a Barthez se stěhoval do Monaka. Zde potvrdil svou pověst a během pětiletého angažmá dopomohl klubu ke dvěma ligovým titulům. Základem jeho umění byl vynikající reflex a nadprůměrné odrazové schopnosti, díky nimž mohl stahovat centrované míče z hlav daleko vyšších útočníků. Fanoušci obdivovali také jeho kopací techniku; levonohý gólman bez zaváhání odkopával skákavé míče ze vzduchu bez obav z chyby, která by jeho tým mohla stát hodně.

Na mezinárodním poli debutoval Barthez 26. května 1994 proti Austrálii. Dokud byl však strážcem svatyně Bernard Lama, jeho konkurenti téměř nedostávali prostor. Jenže pařížský gólman si zavřel dveře aférou s užíváním marihuany a pro Fabiena se naskytla příležitost prorazit. Uchopil ji pevně a na mistrovství světa 1998 cestoval už jako jasná jednička mezi tyčemi. Šampionát na domácí půdě dovedli Francouzi ke slavnému vítězství, Barthez byl vyhlášen nejlepším gólmanem. Opojnou radost si s týmem vychutnal znovu na Euro 2000 v Belgii a Holandsku.

Tak věhlasného brankáře už nemohli v Monaku udržet, přestože na jeho plat prý přispíval sám princ Albert. Fabien se totiž ocitl v hledáčku mocného Manchesteru United, jehož kouč Alex Ferguson sháněl náhradu za odcházející legendu Petera Schmeichela. V představách skotského kouče prý původně figurovali Oliver Kahn a Gianluigi Buffon, přednost ale nakonec dostal holohlavý gólman z Francie. Na konci sezóny 1999/2000 Barthez přestoupil na Old Trafford za 7,6 miliónů liber, čímž se stal nejdražším brankářem planety. Když se prý vydal autem na první trénink, spletl si Fabien cestu a zamířil do Liverpoolu. Svou chybu si uvědomil až poté, co spatřil nápis „vítejte v Liverpoolu“.

Na angažmá v Premier League dnes francouzský gólman vzpomíná se smíšenými pocity. V první sezóně sice pomohl klubu získat „povinný“ titul, nedokázal ale zabezpečit úspěch v Lize mistrů. Jeho výkony brzdilo zranění zad, navíc si obtížně zvykal na atmosféru uzavřených anglických stadiónů. „Když jdete na trávník, je to strašný hukot. Někdy mám skutečně problémy se soustředit,“ popsal tehdy Barthez.

Do nejhlubší krize se propadl v sezóně 2000/2001. Dvěma fatálními chybami umožnil svému krajanovi Thierry Henrymu otočit vyhecovaný zápas s Arsenalem, pozdějším mistrem anglické ligy. Další hrubky navršil v duelech s Newcastlem, Derby County a La Coruňou a byl označen za hlavního viníka defenzivní krize Reds. Excentrický gólman z nepříliš milované Francie najednou musel čelit frontálním útokům médií, na což nebyl z vlídného Monaka zvyklý. Jedna obchodní společnost jej např. chtěla angažovat do reklamy na máslo, protože je „bohatý, hladký a dá se snadno rozetřít“ – stejně jako onen výrobek.

Přestože neměl v klubu na růžích ustláno, trenéři národního týmu jej dál neochvějně stavěli ve všech zápasech. Zlatá éra reprezentace však jako by skončila spolu s úprkem největších hvězd do špičkových klubů; zápřah v několika soutěžích se u většiny z nich negativně projevil na výkonech. Tatam byla herní lehkost Henryho, míčová kouzla Zidana či neústupnost Desaillyho; unavení či zranění šampióni vypadli s ostudou hned ze základní skupiny. Již tehdy Barthez vážně uvažoval o konci kariéry, rozhodl se však pokračovat.

Během sezóny 2002/3 byl Barthez definitivně v Manchesteru odsunut na vedlejší kolej. Šest měsíců se neobjevil v pořádném zápase, dokonce ani na lavičce pro něj nezbylo místo. Mezi tyčemi měl jistotu nově příchozí kalifornský rodák Tim Howard, dvojku mu dělal Roy Carroll. Teprve na podzim vedení klubu povolilo Barthezovi hostování v Marseille. „Když jsem uslyšel o této možnosti, dostal jsem úplně novou motivaci. V Marseille jsem hrál od dvaceti a naučil se tam úplně všechno,“ vyznal se gólman z lásky ke klubu. Hostování se v lednu 2004 změnilo v přestup, Manchester dostal náhradou 5 miliónů liber.

Nově nabytou sebedůvěru demonstroval v Poháru UEFA, kde se francouzský klub probil až do finále. Na závěrečný duel s Valencií však Barthez nebude vzpomínat v dobrém. „Collina je nepřítel fotbalu,“ hřímal poté, co byl na konci první půle vyloučen za stažení Misty. Z nařízené penalty získal španělský mistr vedení, které krátce po změně stran pojistil druhou brankou. Francouzi se na odpověď už nezmohli a ve švédském Goteborgu jim zbyly jen oči pro pláč.

Podobně neslavně dopadla i francouzská účast na mistrovství Evropy 2004 v Portugalsku, přestože Fabien podával heroické výkony. V prvním zápase s Anglií chytil penaltu Davidu Beckhamovi a umožnil tak famózní obrat, který zařídil v nastaveném čase Zidane. Důležitými zákroky podržel tým nad vodou v zápase s Chorvatskem, od Švýcarů dostal jediný gól. Jenomže generace let minulých jako by se nedokázala vypořádat s outsidery: ve čtvrtfinále dostala od Řeků jednu branku, sama ovšem nedala žádnou a opět odcházela se skloněnou hlavou. Zřejmě poslední naděje na zisk další medaile se rozplynula.

Navždy do historie byl přesunut i předzápasový rituál, při němž obránce Laurent Blanc políbil Barthezovu holou hlavu. Oba prý byli vedením Manchesteru požádání, aby tento zvyk prováděli také při klubových zápasech, ale odmítli s tím, že líbání hlavy je záležitost reprezentace.

Soukromý život fenomenálního gólmana dlouho ovládal vztah s kanadskou modelkou Lindou Evangelistou. Rozešli se v roce 2001 prý kvůli tomu, že Linda potratila dítě a ani jeden se s jeho ztrátou nedokázal vyrovnat. Mezi největší Barthezovy vášně patří rychlá auta a – delfíni. Jednoho z nich má vytetovaného na rameni. „Fascinují mě a sám nevím proč. Když jsem hrával na jihu Francie, měl jsem ve zvyku plavat s nimi v moři. Bylo to nádherné!“ Jednou v životě si vyzkoušel závody rallye jako spolujezdec Gillese Panizziho, vítěze Tour de Corsica 2002. Spolu s ním měl jet jeho spoluhráč Marco Simone, ale ten odmítl do auta nastoupit, když viděl, co s ním Panizzi provádí. A to prý Gilles jel pouze na 60%.